Kategorie
Blog

Przestrzeń dostępna dla wszystkich.<img class=" <img class="
<img class="
<img class=" Kilka dni temu odbyła się gala "Lider dostępności".Jest to pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Fundację Integracja pod honorowym patonatem Prezydenta RP. Uhonorowano  architektów,którzy zajmują się likwidowaniem barier w przestrzeni publicznej i "świat bez barier"wzięli sobie do serca.
           Nagradzane są najlepsze projekty i rozwiązania, które uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych,ale również osób starszych.Słusznie Prezes Integracji podkreślił :…"architektura jest szalenie  ważna, aby nie wykluczać, ale aby włączać tych,którzy mają problemy w poruszaniu się.Nie chcemy być  na marginesie".Konstytucja naszego kraju, ale też Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami zabrania wszelkich form dyskryminacji i nakłada na Polskę obowiązek tworzenia  przestrzeni dostępnej dla wszystkich. 
Dostępna przestrzeń jest niezbędna, by osoby z niepełnosprawnością mogły żyć aktywnie, pracować, rozwijać się, udzielać się jako obywatele i po prostu żyć razem z innymi. Brak barier
architektonicznych to klucz do samodzielności. Te bariery, które istnieją, należy usunąć, natomiast nowe obiekty użyteczności publicznej i nie tylko, powinny mieć już standardy światowe.
Smutne, ale zdarzają się jeszcze wielkie buble.
          Nagrodzono obiekty użyteczności publicznej m.in. w Gdyni,Warszawie,Wrocławiu i Krakowie. <img class="        <img class="                                                                                                                                                                     Nie trudno zauważyć,że wyróżnienie dotyczy dużych miast wojewódzkich.Mam nadzieję,że w następnych  edycjach tego konkursu wezmą udział również mniejsze ośrodki.Dzisiaj mogę jedynie żałować ,że nie  mieszkam w którymś z nagrodzonych miast.Należy pozazdrościć dostępu do dworca  kolejowego, budynku Poczty Polskiej, niskopodłogowego transportu państwowego i  plaż miejskich (wystarcza prosty drewniany podest).Mieszkam kilka kilometrów od morza,najpewniejszym środkiem  transportu jest prywatny samochód,a plażę oglądam z promenady.O morskiej kąpieli i spacerze po ciepłym piasku niestety musiałam zapomnieć.Niedostępna!!!Mieszane uczucia budzi we mnie  tzw szpilkostrada oddana do użytku publicznego na rynku we Wrocławiu.Boję się  myśleć jaką drogę  trzeba pokonać aby dotrzeć do gładkiej i bezpiecznej nowej nawierzchni rynku.
         Istotna jest też walka o podnoszenie świadomości i budowania wrażliwości społecznej,której dzisiaj jest zdecydowanie za mało.
<img class=" <img class="
<img class="  
Konkurs „Lider Dostępności” przyczyni się do budowania miast i przestrzeni
publicznych dostępnych i przyjaznych dla każdego mieszkańca, niezależnie od jego wieku,
możliwości przemieszczania się czy stanu zdrowia.
                          
 
 
 
 

Autor: Agata Krokosz

https://antybariera.pl

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s