Kategorie
Blog

Sylwestrowe przesądy.


Sylwestrowe  przesądy. 1 Sylwestrowe  przesądy. 2
Sylwestrowe  przesądy. 3
  Jest też wróżba z lampką szampana. Duże bąbelki, chaotycznie poruszające się w  kieliszku     zapowiadają rok przemian, wypadków i romansów. Eleganckie, drobne i unoszące się równymi        łańcuszkami do góry, zwiastują zdrowie oraz pogodne dni w życiu rodzinnym. Jeśli łańcuszki krzyżują    się, to nie należy szastać pieniędzmi.
Nowy Rok witają ludzie na całym świecie, niezależnie od kultury, statusu, czy religii. Jednak    w wielu zakątkach naszego globu występują odmienne zwyczaje, tradycje czy obrzędy. 
  W Japonii o północy można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów dobiegających z buddyjskich świątyń, ich     dźwięk ma uwolnić ludzi od złych mocy. Długowieczność oraz szczęście zapewniają kadomatsu, czyli     ornamenty z sosny, śliwy lub bambusa, którymi ozdabia się drzwi oraz bramy.
  Hiszpanie zgodnie z tradycją wychodzą o północy na rynek, aby zjeść 12 winogron w rytm uderzeń     zegara. Z każdym uderzeniem trzeba zjeść jedno winogrono, najlepiej stojąc na lewej nodze, by prawą    wejść w nowy rok. Dodatkowo winogrona trzeba popić lampką szampana,do której wrzucono złotą     biżuterię. Dobrobyt przynosi też trzymany w dłoni, w trakcie uderzeń zegara, banknot koloru     zielonego. Można również włożyć ząbek czosnku do portfela.
  Włosi natomiast żegnają stary rok, mając na sobie czerwoną bieliznę. Ma ona przynieść szczęście, 
a samotnym kobietom pomóc w znalezieniu męża.Przed północą każdy mieszkaniec Włoch powinien zjeść      porcję zupy lub potrawki z soczewicy,która symbolizuje pomyślność i dobrobyt.
W Brazylii wiele osób zakłada białe stroje, które mają przynieść szczęście i pokój w Nowym Roku. Na    wszystkich plażach w Brazylii, dzień przed sylwestrem mieszkańcy wypuszczają na morze łodzie           z podarkami dla bogini Yemanji i wrzucają w fale bukiety białych kwiatów.
  W Ekwadorze jest zwyczaj szycia kukieł zwanych Años Viejos (stare lata). Przypominają prawdziwe  postacie – np. znanych polityków lub wydarzenia z kończącego się roku. O północy Ekwadorczycy       podpalają kukły, co ma być symbolem pożegnania starego roku i przywitania nowego. Nie wiem jak wam,    ale mi sie spodobał ten obyczaj. 
  Filipińczycy najchętniej spędzają sylwestra przy uroczystej kolacji. 12 okrągłych owoców, jakie    powinny być w tym czasie na stole, symbolizuje wszystkie miesiące w roku. Ludzie wierzą, iż okrągłe    przedmioty przynoszą szczęście, dlatego zakładają w sylwestrową noc stroje w koliste wzory.
  Duńczykom obyczaj, każe tłuc niezliczone ilości talerzy – co zwiastuje  dużą liczbę przyjaciół,     oraz o północy często zeskakują z krzeseł, by „skocznie” wejść w Nowy Rok!
  Zwyczaje ,obyczaje swoją drogą,natomiast szampańska zabawa swoją drogą.
  W tym roku Nowy Rok przywitam z przyjaciółmi na balu.Po raz pierwszy w życiu.Wiem ,że spędzę piękny  czas i wszystkim Wam  życzę podobnie. Zdrowia i fantastycznej zabawy wśród najbliższych, i nie tylko. 
 
 
                         

Ostatnio zaktualizowany