Kategorie
Blog

Spacerkiem po Pogórzu.

Spacerkiem po Pogórzu. 1

Po długiej jesienno-zimowej przerwie jestem nareszcie w Krakowie. Tym razem pomieszkuję w najstarszej dzielnicy miasta, Podgórzu, blisko Placu Lisoty przy ulicy por. Antoniego Stawarza (31 października 1918r. brał udział w oswobodzeniu Krakowa z zaborców. Po udanym przewrocie wraz z innymi żołnierzami przejął cały arsenał wroga). Na każdym kroku w terenie widoczne są obrazki z kart historii miasta. Nie sposób przedstawić wszystkiego, ale pokrótce spróbuję spacerkiem przybliżyć choć trochę to piękne malownicze miejsce, zwane osiedlem-ogrodem, oazą ciszy i spokoju.

Spacerkiem po Pogórzu. 2

Podgórze, dawniej miasto, sąsiad prężnie rozwijającego się Krakowa oraz bogatego Kazimierza, dzisiaj dzielnica Krakowa leży pod sporym wapiennym wzniesieniem, („resztki” Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zwane potocznie „Krzemionkami”). Wzgórze powiększone jest jeszcze o wysoki Kopiec Kraka, podobno powstały w VI-VII wieku.

Spacerkiem po Pogórzu. 3
Spacerkiem po Pogórzu. 4
Spacerkiem po Pogórzu. 5

Stary cmentarz Podgórski. Spoczywa tu wielu artystów, bohaterów narodowych, zasłużonych obywateli. Najstarszy cmentarz komunalny na terenie obecnego Krakowa, dziś jego pozostałości są oazą ciszy, spokoju i zadumy.

Spacerkiem po Pogórzu. 6
Spacerkiem po Pogórzu. 7

Fort św. Benedykta (1853-61)

Zasadnicza część Twierdzy Kraków znajdowała się na lewym brzegu Wisły, mury zachowane do dzisiaj.

Do fortu prowadziła droga dojazdowa, którą transportowano armaty i amunicję. Jej fragmenty w dalszym ciągu służą mieszkańcom.

Spacerkiem po Pogórzu. 8
Spacerkiem po Pogórzu. 9
Spacerkiem po Pogórzu. 10

Ciąg dalszy spaceru już wkrótce. Miejsce bajkowe, ale niestety trudno dostępne dla mnie. Choć wymaga wiele wysiłku (nie mojego, ha ha) warto, naprawdę warto odwiedzić.

Ostatnio zaktualizowany