Categories
Blog

Nowe wirtualne muzeum historii polskich żydów

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie przygotowuje niesamowitą wystawę prezentującą tysiąc lat historii polskich Żydów. Będzie ona zaprezentowana w październiku tego roku. A już dziś wiemy, że bogata będzie w wizualizacje z wykorzystaniem najnowszych technologii. Pokazywać będzie początki osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich, typowe żydowskie gminy, ulice. Przedstawiony będzie ich wpływ na gospodarkę naszego kraju. Za pomocą monitorów dotykowych przeczytać będzie można w oryginale stare hebrajskie księgi, opatrzone polskim tłumaczeniem. Na prasach drukarskich odwiedzający będą mogli wydrukować sobie pierwsze strony ksiąg, czy znaki graficzne.

Wszystko zapowiada się na tyle ciekawie, że postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę.
https://www.sztetl.org.pl/ można znaleźć praktycznie wszystko, co dotyczy historii Żydów w Polsce. Wirtualny Sztetl, bo tak nazywa się portal, zawiera bardzo dużo ciekawych wiadomości, zdjęć, czy map. Informacje podzielone są wg miast.
Dzięki takiej wirtualnej wycieczce dowiedziałam się, że w Koszalinie pierwsze wzmianki o osiedlających się Żydach sięgają 1669r. Znalazłam wiele zdjęć miejsc (m.in. ślady starego cmentarza, czy synagogi), o których nie miałam pojęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *