Kategorie
Blog

Nowe wirtualne muzeum historii polskich żydów

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie przygotowuje niesamowitą wystawę prezentującą tysiąc lat historii polskich Żydów. Będzie ona zaprezentowana w październiku tego roku. A już dziś wiemy, że bogata będzie w wizualizacje z wykorzystaniem najnowszych technologii. Pokazywać będzie początki osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich, typowe żydowskie gminy, ulice. Przedstawiony będzie ich wpływ na gospodarkę naszego kraju. Za pomocą monitorów dotykowych przeczytać będzie można w oryginale stare hebrajskie księgi, opatrzone polskim tłumaczeniem. Na prasach drukarskich odwiedzający będą mogli wydrukować sobie pierwsze strony ksiąg, czy znaki graficzne.
Nowe wirtualne muzeum historii polskich żydów 1
Wszystko zapowiada się na tyle ciekawie, że postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę.
https://www.sztetl.org.pl/ można znaleźć praktycznie wszystko, co dotyczy historii Żydów w Polsce. Wirtualny Sztetl, bo tak nazywa się portal, zawiera bardzo dużo ciekawych wiadomości, zdjęć, czy map. Informacje podzielone są wg miast.
Nowe wirtualne muzeum historii polskich żydów 2
Dzięki takiej wirtualnej wycieczce dowiedziałam się, że w Koszalinie pierwsze wzmianki o osiedlających się Żydach sięgają 1669r. Znalazłam wiele zdjęć miejsc (m.in. ślady starego cmentarza, czy synagogi), o których nie miałam pojęcia.
Nowe wirtualne muzeum historii polskich żydów 3
Myślę, że stworzenie takiego portalu internetowego oraz przygotowanie z wielkim rozmachem wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, przyciągnie wiele osób. Warto bowiem zapoznać się z historią i kulturą tego narodu.

Ostatnio zaktualizowany