Categories
Blog

Europejski festiwal filmowy – INTEGRACJA TY I JA Koszalin

Dnia 03 września br. miał miejsce koncert inaugurujący 10 festiwal filmowy INTEGRACJA TY I JA Koszalin. Zgromadził mnóstwo widzów zarówno niepełnosprawnych, jak i w pełni sprawnych.

Na otwarciu gośćmi honorowymi byli nasi włodarze z prezydentem Piotrem Jedlińskim i senatorem Piotrem Zientarskim na czele. Fantastyczny koncert Pauliny Sikory i Michała Ziomka poprzedzony był krótkim wstępem opisującym historię festiwalu, widowiskiem bicyklowym, przedstawieniem Teatru Ruchu Balonik z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz występem zespołu Big Band z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Zaprezentowany został również film Let’s animate&integrate.
Małym zgrzytem tej uroczystości był moment, kiedy to widzowie zostali zaproszeni na wystawę fotografii, dokumentującej historię festiwalu. Na drodze do sali, gdzie wyeksponowane zostały zdjęcia stanęło przede mną 6 schodów, bez podjazdu dla wózków inwalidzkich. Było to straszne faux pas ze strony organizatorów, tym bardziej, że moja wspinaczka po tych schodach (oczywiście dzięki pomocy mojego opiekuna), odbywała się w blasku fleszy. Widocznie wiele osób zauważyło to nieprzemyślane posunięcie osób organizujących festiwal. Mam nadzieję, że następnym razem, na festiwalu integrującym osoby niepełnosprawne, nie będzie schodów bez podjazdów.
Pierwszy dzień festiwalowy zwieńczony był projekcją filmów konkursowych: Cień błękitu (reż. Carlos Lascano, Hiszpania, Francja 2011, 11 min.) oraz Nie zapomnij mnie (reż. David Sieveking, Niemcy 2013, 88 min.)

A SHADOW OF BLUE from Carlos Lascano on Vimeo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *