Kategorie
Blog

Bezpieczny internet

Człowiek uczy się przez całe życie. Doświadczyłam tego ostanio na własnej skórze. Wydawało mi się do tej pory, że wirusy mogą zagnieździć się jedynie w komputerze, dlatego też pilnuję, aby  mój notebook był zabezpieczony aktualnym antywirusem. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że zawirusowany jest mój router. Objawiało się to tym, że nie mogłam wejść na facebooka. Przy próbie otwarcia strony antywirus informował mnie o trojanie, który próbuje dostać się do mojego komputera. Okazało się, że mój router jest na czarnej liście urządzeń podatnych na wirusa. 

Bezpieczny internet 1 Po włamaniu się do komputera zamienia go w zombi, czyli urzadzenie, w którym bez wiedzy posiadacza został zainstalowany program sterowany z zewnątrz przez inną osobę. Komputery zombie służą z reguły do wykonywania działań niezgodnych z prawem.
„- Jeśli posiadasz jeden z wymienionych powyżej routerów, upewnij się, że zdalny dostęp do routera spoza sieci domowej jest zablokowany, a Twoje hasło do routera jest wystarczająco silne. Komputer dla pewności zabezpiecz solidnym pakietem bezpieczeństwa, który nie zezwoli na przypadkowe pobranie i uruchomienie fałszywego instalatora” – radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET (źródło: https://www.benchmark.pl/aktualnosci/eset-wirus-win32-sality-router-komputer-zombie.html).
 

Ostatnio zaktualizowany