Kategorie
Blog

Bariera technologii-narzędzi komunikacji

ŻEBY SIĘ KOMUNIKOWAĆ LUDZIE UŻYWALI RÓŻNYCH KANAŁÓW KOMUNIKACJI. OCZYWIŚCIE PIERWSZY BYŁ KANAŁ BEZPOŚREDNI, TO ZNACZY PRZEKAZ Z UST DO UST.
DŁUGO BYŁ ON WAŻNY, BO W WIĘKSZOŚCI LUDZIE NIE UMIELI CZYTAĆ.


PRZEKAZ USTNY WSPIERANO NASTĘPNIE OBRAZEM. PRZEKAZ PISEMNY JEST OCZYWIŚCIE STARYM WYNALAZKIEM, ALE JEGO SKUTECZNOŚĆ BYŁA BARDZO DŁUGO NIEWIELKA, BO BARIERĄ BYŁA CENA I JAKOŚĆ NOŚNIKA ORAZ MASOWY ANALFABETYZM.
Z CZASEM POWSTAŁO RADIO I TELEWIZJA. NIESTETY KAŻDY ETAP ROZWOJU NARZĘDZI KOMUNIAKCJI WNOSIŁ ZE SOBĄ WIELE BARIER. OBECNIE MAMY DO CZYNIENIA Z NOWOCZESNYMI I BARDZO ZAAWANSOWANYMI TECHNOLOGICZNIE NOŚNIKAMI, KTÓRE WIELU OSOBOM PRZYSPARZAJĄ NIE LADA PROBLEMÓW.

POMYSŁOWOŚĆ CZŁOWIEKA NIE ZNA GRANIC. DLATEGO WYMYŚLIŁ LIST W BUTELCE, PRZEŁAMUJĄC BARIERĘ JAKĄ STANOWIŁO OTACZAJĄCE GO MORZE LUB OCEAN. NAWET  WODA NIE STANOWIŁA PROBLEMU – PISEMNY PRZEKAZ DOCIERAŁ ZAWSZE, CHODŹ CZĘSTO NIE DO ADRESATA, A CZASAMI I OKRES DORĘCZENIA WYDŁUŻAŁ SIĘ BARDZO.

NOWA FORMA  PRZEWODNIKA PO MUZEUM. CZŁOWIEKA ZASTĘPUJE MASZYNKA, KTÓRA OPROWADZA PO MUZEALNYCH SALACH.

DZISIAJ  DZIENNIKARZ  JEST  NASZYM INFORMATOREM. DZIĘKI NIEMU WIEMY CO DZIEJE SIĘ DALEJ, NIŻ W NASZYM  BLOKU, CZY NA NASZEJ ULICY. 

 
TELEWIZJA JEST NASZYM OKNEM NA ŚWIAT,  PRZEŁAMUJĄC WSZELKIE GRANICE NA ZIEMI,  
 
I WE WSZECHŚWIECIE.

 
WSPÓŁCZEŚNIE BARDZO WAŻNYM KANAŁEM PRZEKAZU INFORMACJI SĄ MEDIA. NA JAKIE BARIERY NATRAFIAJĄ ONE? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *