Kategorie
Blog

Dopalacze – nowe narkotyki


Wakacje osiągnęły półmetek i jak co roku od kilku lat na plan pierwszy letnich uciech wtargnęły używki. Dopalacze przewodzą w rankingu zbierając obfite żniwo, przede wszystkim wśród młodzieży, która ciągle szuka nowych bardzo mocnych wrażeń. Tysiące zatruć rocznie, trudno określić czym, bo dopalacze jako syntetyki nie zostawiają śladów w badanej krwi. Statystyka jest wątpliwa ponieważ opiera się jedynie na danych osób, które przyznają się ich do zażycia.

Nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, które obowiązują od 1 lipca 2018r. pozwalają działać policji i prokuraturze w walce z dopalaczami. Do tej pory zajmował się tym sanepid. Ustawa na listę środków odurzających pozwoli wpisać całe grupy specyfików. 29 lipca instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i media podpisywały się pod Paktem Społecznym Przeciw Dopalaczom. Jego treść brzmi: „Jesteśmy w walce przeciw – dopalacz’ owym zbrodniom. Jesteśmy za życiem wolnym od narkotyków. Dołącz do nas i powiedz innym: dopalacze kradną życie! Działaj! Twórz! Żyj!”. Dopalacze jak narkotyki. Za ich handel grozi 12 lat więzienia, za ich posiadanie 3 lata. Ofiary tej bardzo mocniej używki, mają taką samą szansę leczenia, jak na dzisiaj mają narkomani i alkoholicy. Obowiązywać będzie szczegółowa statystyka, tzn. placówki medyczne będą raportować o dziwnych i nagłych zatruciach i zgonach. Środkiem zastępczym staje się alkohol wysokoprocentowy. Delikwenci rekordziści mają do 3,3 promila alkoholu we ich krwi- są niepełnoletni!

Zapisy ustawy są bardzo radykalne, handlarze dopalaczami szybko pozbywają się towaru, nikt nie wie co zawierają ”skuteczne” – śmiertelne mikstury? (drobno mielone szkło ze świetlówek albo trutka na szczury itp.). Rozpoznanie zatrucia dopalaczami jest bardzo trudne. Objawy przedawkowania trucizny są różne i zależą od rodzaju zażytej substancji. Mogą to być: gorączka, pobudzenie psychoruchowe bezsenność i nadmierna wesołość albo smutek i poczucie pustki, nudności i wymioty, zawroty głowy, bełkotliwa mowa, agresja, nietrzymanie moczu i kału, podwyższone ciśnienie i przyśpieszone tętno. Najgroźniejszym skutkiem zażycia dopalaczy są zawały serca i udary mózgu i ostatecznie coraz częściej śmierć. Mimo intensywnych badań do dzisiaj nie stworzono tzw. odtrutki.

W statystyce zdecydowanie prym wiodą mężczyźni bo aż 90%w wieku 19 do 25 lat. Czeka nas wszystkich trudna walka,każdy z nas przecież kiedyś potrzebował coś ukryć, młody bystry umysł jest pełen „skutecznych” pomysłów. Handel nimi na największą skalę odbywa się głównie w internecie, gdzie młodzi ludzie są na topie we wszystkim.

Autor: Agata Krokosz

https://antybariera.pl

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s