Kategorie
Blog

Autyzm,choroba czy zdolności?


Dwa dni temu obchodziliśmy międzynarodowy dzień ludzi z autyzmem.
<img class="  W oko wpadł mi ciekawy artykuł (Newseek 02.04.2016r.),w którym przedstawiane są wyjątkowe zdolności tych ludzi.Mało tego okazuje się,że jest coraz większe zapotrzebowanie na zatrudnienie(do zadań specjalnych) osób,których umiejętności są zdecydowanie większe,od przeciętnego obywatela. Polecam artykuł a i zapraszam do dyskusji na łamach mojego bloga.

 

Gdy mózg przypomina wyszukiwarkę internetową. Czyli o mocnych stronach autyzmu

 
 

02-04-2016 , ostatnia aktualizacja 02-04-2016 17:18

 
<img class="

Jeszcze do niedawna siedzieli w domach, bez pracy i pomysłu na życie. Teraz niezwykłe talenty osób dotkniętych autyzmem coraz częściej doceniają pracodawcy.

Zachwyt budzą przede wszystkim sawanci. Stephen Wilshire, który raz przeleci helikopterem nad częścią jakiegoś miasta, a już może narysować w najmniejszych szczegółach całą jego panoramę, aż do najmniejszego parapetu okiennego. Czy Leslie Lemke, która gdy raz usłyszy utwór muzyczny w dowolnym stylu, łącznie ze skomplikowanym kompozycjami muzyki klasycznej, odtworzy go na pianinie. Ale wyjątkowe zdolności ma wiele osób autystycznych, trzeba tylko znaleźć ich mocne strony, przekonuje prof. Temple Grandin w wydanej właśnie książce „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów”.

Prof. Grandin sama jest dotknięta autyzmem i przyznaje, że jej mózg pracuje inaczej niż osób zdrowych. Przypomina internetową wyszukiwarkę. „Jeśli ktoś zagadnie mnie na jakiś temat, mój mózg wygeneruje mnóstwo trafnych odpowiedzi. Bez trudu również tworzę połączenia, które odchodzą od pierwotnego tematu dość daleko i dość szybko. Podobieństwo między moim mózgiem a wyszukiwarką nie powinno jednak nikogo dziwić. Jak sądzicie, kto zaprojektował pierwsze wyszukiwarki internetowe? Prawdopodobnie ludzie, których mózgi działały tak, jak mój. Ludzie, których mózgi miały problemy z myśleniem liniowym – te mózgi wędrowały, szły tu i tam. Mózgi te miały bardzo słabą pamięć krótkotrwałą” – pisze prof. Grandin. 

 

W 2007 roku firma Walgreens otworzyła centrum dystrybucyjne w Anderson w Południowej Karolinie, które zatrudniało 40 proc. osób niepełnosprawnych, w tym z autyzmem.

 

Nie wszyscy jednak mają kłopoty z zapamiętywaniem. W 2004 roku Daniel Tammet pobił europejski rekord świata w recytowaniu liczby Pi, wymieniając 22514 cyfr po przecinku. Zajęło mu to pięć godzin. Później zaprezentował inne swoje umiejętności – w tydzień nauczył się islandzkiego i potrafił powiedzieć, na jaki dzień tygodnia przypadnie bardzo odległa w czasie data. Zdiagnozowano u niego zespół Aspergera, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu.

Ludzie w autyzmem bywają też niezwykle kreatywni. Potrafią dostrzec nowe, wcześniej niedostrzeżone relacje. „Zwracanie na szczegóły, duże zasoby pamięci i umiejętność kojarzenia – jeśli to wszystko połączymy, to mało prawdopodobny przełom kreatywności [u dotkniętych autyzmem – przyp. red.] staje się całkiem możliwy” – wyjaśnia prof. Grandin. Przykładem jest choćby historia Johna Eldera Robinsona. W swojej książce „Bądź inny – przygody człowieka z zespołem Aspergera na wolnym wybiegu” opisuje postęp kreatywności, który doprowadził go w karierze zawodowej do tworzenia efektów dźwiękowych, projektowania instrumentów muzycznych, pokazów laserowych i gier wideo.

<img class="
Źródło: Thinkstock
Chociaż osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją interpersonalną i pracą w grupie, cechuje je niezwykła kreatywność
 

Robinson dziesięć godzin dziennie spędzał na „absorbowaniu muzyki i rozpracowywaniu tego, jak wyglądają fale oraz jak działają sygnały elektryczne”. W ten sposób gromadził wspomnienia, budował zasoby pamięci, by z czasem móc dokonywać niezbędnych skojarzeń. Robinson widział fale dźwiękowe i słyszał to, co umykało innym ludziom. Dzięki tym umiejętnościom dla różnych zespołów muzycznych, m.in. KISS oraz Pink Floyd, zaczął tworzyć efekty wizualne i dźwiękowe.

Prof. Grandin radzi więc, by rodzice i opiekunowie autystycznych dzieci pozwalali im możliwie jak najwcześniej wychodzić do ludzi, iść w świat. Poznają wówczas siebie i swoje możliwości. Niech wyprowadzają psy na spacer, pracują jako wolontariusze w kuchni dla ubogich, sprzątają chodniki, koszą trawniki, sprzedają świąteczne kartki. „Kiedy miałam 13 lat, mama załatwiła mi pracę szwaczki. (…) Podobało mi się to, że czułam się potrzebna. Podobało mi się też zarabianie pieniędzy”, wspomina prof. Grandin. Nie ma jednak wątpliwości, że każdy powinien pracować na miarę swoich umiejętności. „Na przykład ludzie myślący słowami mogliby wykonywać pracę związaną z pisaniem. Mogą pisać artykuły do gazetki parafialnej. Mogą założyć blog opisujący życie dzielnicy. Mogą zacząć pisać artykuły do miejscowej gazety”, radzi prof. Grandin i dodaje: „Każda praca ucząca autystyczne dzieci odpowiedzialności jest pracą, która przygotowuje je do dorosłości”.

 

Potem mają bowiem większą szansę niż pozostali znaleźć zajęcie, które będzie sprawiać im przyjemność i stanie się źródłem dochodu, by nie byli uzależnieni od opieki społecznej czy organizacji charytatywnych. Takie możliwości już są. Najwięcej za Zachodzie. Aspiritech w Chicago i Specialisterne w Kopenhadze zatrudniają przede wszystkim dobrze funkcjonujące osoby z autyzmem i ludzi z zespołem Aspergera do testowania oprogramowania. „Ich mózgi nastawione na wytrzymywanie powtarzalności, na silne skupienie i zapamiętywanie szczegółów nadają się do tej pracy idealnie”, wyjaśnia prof. Grandin. Pomysł nie wziął się jednak znikąd. U syna założyciela Aspiritech zdiagnozowano zespół Aspergera w wieku 14 lat. Jako dorosły pracował w supermarkecie, pakując zakupy. Ale go zwolniono. „Teraz, kiedy testuje oprogramowanie, jest człowiekiem, do którego przychodzi się z prośbą o radę”, pisze Grandin.

 

Ludzie w autyzmem bywają też niezwykle kreatywni. Potrafią dostrzec nowe, wcześniej niedostrzeżone relacje.

Inny przykład. W 2007 roku firma Walgreens otworzyła centrum dystrybucyjne w Anderson w Południowej Karolinie, które zatrudniało 40 proc. osób niepełnosprawnych, w tym z autyzmem. „To pomysł Randy’ego Lewisa, wiceprezesa firmy handlowej, ojca autystycznego chłopca. Dzięki ekranom dotykowym i elastycznym stanowiskom pracy niepełnosprawni pracownicy wykonują pracę u boku swoich „normalnych” kolegów i koleżanek”, pisze prof. Grandin. Szybko okazało się, że to centrum dystrybucji jest o 20 proc. bardziej wydajne niż pozostałe centra Walgreensu.

W Polsce też osoby z autyzmem mają coraz większą szansę być wśród ludzi. Na warszawskiej Ochocie od dwóch tygodni działa klubokawiarnia „Życie jest fajne”, w której pracują osoby dorosłe dotknięte autyzmem. Przyjmują zamówienia, przygotowują kawę, herbatę, porządkują kuchnię. Dla większości z nich to pierwsza stała praca. Wcześniej większość siedziała w domu. Teraz czują, że są potrzebni i że też coś potrafią.

 

 

Autor: Agata Krokosz

https://antybariera.pl

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s