Kategorie
Blog

Nowe wirtualne muzeum historii polskich żydów


Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie przygotowuje niesamowitą wystawę prezentującą tysiąc lat historii polskich Żydów. Będzie ona zaprezentowana w październiku tego roku. A już dziś wiemy, że bogata będzie w wizualizacje z wykorzystaniem najnowszych technologii. Pokazywać będzie początki osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich, typowe żydowskie gminy, ulice. Przedstawiony będzie ich wpływ na gospodarkę naszego kraju. Za pomocą monitorów dotykowych przeczytać będzie można w oryginale stare hebrajskie księgi, opatrzone polskim tłumaczeniem. Na prasach drukarskich odwiedzający będą mogli wydrukować sobie pierwsze strony ksiąg, czy znaki graficzne.
<img class="
<img class=" muzeum="" historii="" Żydów="" polskich,="" wizualizacja="" (źródło:="" news.o.pl)
Wszystko zapowiada się na tyle ciekawie, że postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę.
<img class=" Okazuje się, że Muzeum Historii Żydów Polskich, które powstało w 2005r. w Warszawie, nie zamyka się jedynie do murów przy ulicy Mordechaja Anielewicza 6. Zdając sobie sprawę, iż wiele osób spędza mnóstwo czasu przy komputerze, a do tego niekoniecznie ma możliwość przyjazdu do muzeum w Warszawie, postanowiło stworzyć portal internetowy poświęcony żydowskiej historii. Od 2009 r. na stronie https://www.sztetl.org.pl/ można znaleźć praktycznie wszystko, co dotyczy historii Żydów w Polsce. Wirtualny Sztetl, bo tak nazywa się portal, zawiera bardzo dużo ciekawych wiadomości, zdjęć, czy map. Informacje podzielone są wg miast.
<img class="
<img class=" koszalin,="" miejsce="" gdzie="" znajdowała="" się="" synagoga,="" f.="" david
Dzięki takiej wirtualnej wycieczce dowiedziałam się, że w Koszalinie pierwsze wzmianki o osiedlających się Żydach sięgają 1669r. Znalazłam wiele zdjęć miejsc (m.in. ślady starego cmentarza, czy synagogi), o których nie miałam pojęcia.
<img class="
<img class=" koszalin,="" ul.="" dworcowa="" -="" dom="" w="" którym="" urodził="" się="" i="" mieszkał="" leslie="" baruch="" brent,="" f.="" david
Myślę, że stworzenie takiego portalu internetowego oraz przygotowanie z wielkim rozmachem wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, przyciągnie wiele osób. Warto bowiem zapoznać się z historią i kulturą tego narodu.

Autor: Agata Krokosz

https://antybariera.pl

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s