Walka z plagiatami

Plagiat stał się ostatnio zmorą  osób sprawdzających prace dyplomowe. W dobie internetu studenci stali się coraz bardziej leniwi. Mogąc znaleźć masę informacji na każdy temat, pisanie prac sprowadzają często do wykorzystania skrótu CTRL+C oraz CTRL+V, zamiast własnego mózgu.
Większość uczelni wprowadziło systemy antyplagiatowe, lecz studenci są tym nieporuszeni i nadal bawią się w kotka i myszkę z nauczycielami akademickimi. Nie przeraża ich nawet fakt, iż za plagiat grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do trzech lat.
Głośno się dziś zrobiło o Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jeden z wykładowców tej uczelni postanowił w sposób kontrowersyjny karać osoby, które w swoich pracach popełniają plagiat. Wywiesił informację, że będzie rozwieszał w różnych miejscach uczelni nazwiska osób, które oddały mu pracę skopiowaną nie wiadomo skąd. Może nie wzbudzałoby to tylu negatywnych reakcji, gdyby nie fakt, iż na notatce wykładowcy znalazły się niewybredne epitety, takie jak lenie śmierdzące, palanci i złodzieje.  Nawet osoby, które są zdecydowanymi przeciwnikami plagiatów, uważają, że użyte zostały zbyt mocne słowa, zupełnie nie pasujące do nauczyciela akademickiego.

Czy taka walka z plagiatem ma sens? Czy radykalna postawa wykładowcy będzie skutkowała mniejszą liczbą ściągniętych prac, czy może obróci się to wszystko przeciwko niemu?

6 comments

Treść komentarza: 
i pozostałe epitety jak nam wiadomo wystepuja w slowniku języka polskiego,są więc powszechnie używane.TO O CO CHODZI?!pare słów szczerych i tak zabolało co niektórych!Czy w przyszłości szczególnie tej zawodowej,podstawą ma być złodziejstwo!Ciekawe ,które zawody nadają się do takich praktyk?!Ha,jednak parę by się znalazło! Wykładowca w porządku.Odważny człowiek,ale teraz musi na siebie bardzo uważać.

Treść komentarza: 
W OBECNEJ CHWILI MOŻEMY SPRAWDZIĆ WSZYSTKICH - NAWET BELFERÓW CZY WIARYGODNIE DALI NAM STUDENTOM OBRAŹLIWY PRZYMIOTNIK - #PLAGIATORZY#.CZY DZIŚ ZNAJDZIEMY TAKICH STUDENTÓW , KTÓRZY SIĘ ODWAŻĄ NA ''WALKĘ''?

Treść komentarza: 
Trudno nie być przeciw. Niestety takie postawy zdarzają się również doktorantom a nawet ubiegającym się o habilitację. Dwa lata temu był głośny w Szczecinie proces naukowca. Zdarza się to również w innych krajach. Tępić takie przypadki trzeba. Czytałem, że na którejś uczelni poczynili kroki zabezpieczające niestety wymaga to inwestycji. Często można przeczytać ogłoszenia oferujące odpłatne pisanie prac. Wydaje mi się, że możliwa jest weryfikacja autorstwa na egzaminie, tylko czy zawsze chce się chcieć. Wiem z dobrze poinformowanych źródeł, że poziom kształcenia na odpłatnych uczelniach lub kierunkach jest uzależniony od płatności, nawet gdy finanse pochodzą z UE. Robi się krzywdę absolwentom, a i oni sami, świadomie tę krzywdę aprobują. Może nie zdają sobie sprawy, że życie każdy dyplom nie zdobyty rzetelną pracą zweryfikuje. Ale to tylko tak, ku przestrodze przed „zmywakiem”.

Treść komentarza: 
Zjawisko plagiatu powszechne- bo zdaniem wielu niewidoczne. Zmieniają się standardy i występuje u studentów poczucie tzw. mniejszej winy tego typu kradzieży!! Jednak z drugiej strony ważne staje się pytanie czy wykładowcy sami nie stosują podwójnych standardów? Jedne do oceny prac studentów a innych do własnych prac nazwijmy to prawie autorskich. Temat jest bardzo GORĄCY, BIEŻĄCY i niestety złożony:((

Treść komentarza: 
Zgadzam się z tym, że życie zweryfikuje i to niestety nie tylko dyplomy !!!

Treść komentarza: 
[b]Sprawdzanie prac programem antyplagiatowym[/b] Zapraszam to przetestowania programu antyplagiatowego który służy do sprawdzania różnego rodzaju tekstów i prac dyplomowych. Po znalezieniu przez program plagiatu podkreśla zdania w których wykrył plagiat na czerwono oraz określa procentową wartość plagiatu. Program pobierzesz na stronie [url=http://www.antyplagiat.biz]www.antyplagiat.biz[/url] Filmik instruktażowy http://www.youtube.com/watch?v=TWxQZrZMU2U&feature=youtu.be

Strony

Odpowiedz

CAPTCHA
CAPTCHA to test sprawdzający, mający na celu ograniczenie aktywności spambotów.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Projekt: Agata Krokosz, Krzysztof Groń, Krzysztof Młynarski, Mateusz Sobejko, Zespół Studentów IDIKS.