NIEZWYKLE WAŻNE FOTO

Z ogromnego albumu "100 ZDJĘĆ, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT" wybrałam zdjęcie Matuschki - "BREAST CANCER" (1993r.) Tłumacząc wybór tej fotografii powinnam się mocno otworzyć. Może to głupie albo wręcz śmieszne, ale ja się z autorką tej fotografii identyfikuję.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu (podobnie jak Matuschka), byłam w depresji i bałam się odbioru mojej osoby przez otoczenie. Długo nie wychodziłam z domu myśląc,że jak się zbierze grupka obcych mi ludzi i coś szepcą, to na pewno śmieją się z mojego wózka i mojej niesprawności, po prostu z mojego inwalidztwa.

Podobnie jak kobieta na zdjęciu przełamałam ogromne opory i wyszłam "na zewnątrz" tzn poza mój dom. MOŻE NIE POWINNAM PORÓWNYWAĆ MOJEGO WÓZKA DO RAKA PIERSI, ALE TAKA BYŁA MOJA PIERWSZA MYŚL PRZY WYBORZE ZDJĘCIA Z ALBUMU "100 ZDJĘĆ,KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT". Według mojej słabej i niedoświadczonej oceny, Matuschka udowodniła ludziom, że można i wręcz należy przełamywać bariery.

Autorka zdjęcia jest wielką bohaterką, wykazała się niewyobrażalną odwagą. Przełamała stereotypy i pokazała światu, że jej nowe oblicze dla wszystkich, również dla niej nie powinno być tematem tabu.

Jeszcze jedna bardzo istotna sprawa:zdjęcie przedstawia samą autorkę,gdzie w większości fotografuje się przypadkowo uchwycone chwile z udziałem drugich osób.

W autoportrecie Matuschki moim niedoświadczonym okiem pierwszym "punktum" jest blizna po operacji usunięcia piersi (konsekwencja rozpoznania u artystki raka piersi). Wyzwala ona u mnie strach przed cierpieniem i śmiercią. Następne "punktum" stanowi linia pionowa,która dzieli zdjęcie na pół. Linia, która przedzieliła życie Matuschki. Strona ciemna - przerażająca, budzi lęk przed bólem i śmiercią. Jest bardzo wyraźna. Odsłania nam tragiczne chwile z przeszłości.

Druga strona jest zdecydowanie jaśniejsza. Głowa, twarz i wzrok skierowane w przyszłość, w dużo jaśniejszych barwach. Widoczny jest również cienki szal, który zasłania całą tę część fotografii, zaczyna swoje zwoje na głowie bohaterki. Symbolizuje jej stan myśli i ducha, daje wielkie nadzieje, mnóstwo nowych szans, nową drogę. NOWE ŻYCIE, aczkolwiek bardzo nieznane.

JAK U MATUSCHKI FOTOGRAFIA PO OPERACJI, PODOBNE JEST MOJE WYJŚCIE Z DOMU NA WÓZKU I "LUKANIE" NA MNIE OBCYCH LUDZI. APOGEUM, CZYLI LINIĄ PIONOWĄ W MOIM ŻYCIU JEST POWRÓT NA STUDIA. TO WSZYSTKO BYŁO I NADAL JEST DLA MNIE NOWIUTKIM WYZWANIEM.

Bardzo znacząca jest też biel sukni, która kontrastuje z resztą tła. Wyraża czystość, która jest cechą prawdy.

TO ZDJĘCIE JEST DLA MNIE BARDZO PRAWDZIWE. PRAWDZIWE JESZCZE Z JEDNEGO POWODU: MATUSCHKA NIE WYKORZYSTAŁA DO STWORZENIA FOTOGRAFII OSÓB TRZECICH MIMO, IŻ BYŁOBY JEJ ŁATWIEJ. SAMA STANĘŁA PRZED JAK TRUDNYM OBIEKTYWEM!!!

 

Pozostało mi jedynie zacytować Rachel Carson:

"UŻYŁAŚ SWOJEJ PASJI, ODWAGI I ŚMIAŁOŚCI BY ZMUSIĆ NAS DO KONFRONTACJI NIEWYGODNEJ RZECZYWISTOŚCI.DZIĘKUJEMY ZA PRZYSZŁOŚĆ".

 

Po wyborze tego zdjęcia ponownie identyfikuję się z osoba Matuschki. Naprawdę gdyby nie ta osoba jej chorobliwy problem, jej "piersiowa" tragedia związana z mastektomią w ogóle bym nie zaczęła mojej przygody z "ANTYBARIERĄ".

DO CHWILI OBECNEJ MATUSCHKA BIERZE CZYNNY UDZIAŁ WE WSZELKICH KAMPANIACH PROFILAKTYCZNYCH NA CAŁYM ŚWIECIE. WSPANIAŁE JEST TO, ŻE WYKŁADY MATUSCHKI ZNALAZŁY ZAINTERESOWANIE RÓWNIEŻ WŚRÓD MŁODYCH STUDENTEK, JEJ GRUPA CIĄGLE ZAPRASZANA DO WIELU CAMPUSÓW.

20 comments

Treść komentarza: 
Gratuluję wyboru! To rzeczywiście niezwykła fotografia: wstrząsająca... ale też metafizyczna, a przede wszystkim transgresyjna! I ten wzrok bohaterki... patrzy gdzieś, gdzie nasze oko już nie sięga, gdzie nie mamy dostępu. Spogląda w swoją przyszłość, o którą walczyła (zwłaszcza z chorobą, ale może też z samą sobą?). Potężny ładunek symboliczny bije z tego zdjęcia, zgadzam się. Przejście ze śmierci do życia, ciemność-światłość, przeszłość-przyszłość... można doszukać się na tej fotografii wielu motywów przewijających się od wieków w sztuce i literaturze. Dla mnie najważniejszą konkluzją po obejrzeniu tego zdjęcia jest nieodparta myśl, że dopóki w człowieku silniejsza jest wola życia niż instynkt śmierci, dopóty jest on zwycięzcą, niezależnie od tego, w jakiej znalazł się sytuacji... Pozdrawiam!

Treść komentarza: 
nieważne co staje na naszej drodze, jakie przeszkody nas powstrzymują, zawsze najgorszym wyborem jest się po prostu poddać. dlatego to zdjęcie jest naprawdę ważne. no a poza tym, jest NAPRAWDĘ PIĘKNE :)

Treść komentarza: 
Twój wybór Agato i emocjonalna identyfikacja z działaniem Matuschki świadczy o ogromnej sile jaka tkwi w Tobie, choć jest Ci prawdopodobnie trudniej, aby móc się w pełni realizować. Powrót na studia to tylko pierwszy etap. Jestem pewny, że za parę chwil uzyskasz licencjat i pójdziesz dalej po kolejny sukces. Wszystko co do tej pory opublikowałaś świadczy o tym, że czujesz się potrzebna dla innych ludzi i wszyscy, którzy Cię zdołali poznać, swoimi komentarzami i życzliwymi spojrzeniami to potwierdzają. Ci, którzy znają Cię bliżej, wiedzą z jakim samozaparciem pokonujesz kolejne bariery powrotu do pełnej sprawności. Jeżeli mogę wyrazić swoją opinię to jestem dla Ciebie pełen podziwu i nie wiem czy mnie na taki wysiłek byłoby stać. Oczywiście masz nade mną przewagę młodości. Ale ilu młodych poszkodowanych przez życie poddaje się. Na pewno dobrą motywacją do wysiłku są ewidentne postępy jakie osiągasz. Walczysz dzielnie Agato, ale przecież masz obok siebie miłość i bezgraniczne wsparcie ze strony Mamy, Małgosi i wielu innych osób, którzy poznali Twoją wrażliwość i szacunek jaki okazujesz innym. Nawiązując do Twego wpisu, ważne że jesteś pogodna i do wszystkich się uśmiechasz. Nie zwracaj uwagi na „lukanie”. Ludzie są zajęci sobą i potrzebują trochę czasu, aby zrozumieć innych i oddać im uśmiech. Szacun Agatko. Tak trzymać.

Treść komentarza: 
First of all I want to say fantastic blog!<br> <br> I had a quick question that I'd like to ask if you don't mind.<br> <br> I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing.<br> <br> I have had difficulty clearing my mind in getting my ideas out.<br> <br> <br> <br> I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 <br> <br> minutes are wasted just trying to figure out how to <br> <br> begin. Any suggestions or tips? Many thanks!<br> <br> <br> <br> Take a look at my page - <a href="http://jordanismgyzpsgi.jimdo.com/2015/07/02/is-hammer-toe-surgery-painful/">What is limb lengthening surgery?</a>

Treść komentarza: 
Аmazing issues heгe. Ӏ'm very һappy to ѕee your post.<br> <br> <br> <br> Thankѕ sso much and I'm looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?<br> <br> <br> <br> <br> <br> Check out my blog ... <a href="http://Gmlaw.omegaguide.com/UserProfile/tabid/253/userId/2192895/Default.aspx">Strength training routine</a>

Treść komentarza: 
Ꮤoah! I'm really enjoying the template/tһeme of this bloɡ.<br> <br> It's sіmple, yet effеctive. A lot of times it's tough to get <br> <br> tuat "perfect balance" between user friendliness and ᴠisual appеal.<br> <br> I mսst ssay yоu've done a great job wіth this. Additionalⅼy,<br> <br> the blog lоads super quick for mе on Opera. Exceptional Blog!<br> <br> <br> <br> <br> <br> My ԝeb ѕite - <a href="http://rockndata.net/UserProfile/tabid/61/userId/116869/Default.aspx">Few workouts</a>

Treść komentarza: 
I useɗ to be suggested this blog by way of my cousin. I'm not positive whether this <br> <br> publіsh is writtdn by means of him as no one else recognise such speсifoed approximately my difficulty.<br> <br> You are amazing! Thɑnks!<br> <br> <br> <br> Herе is my web site - <a href="http://www.sbe60.org/node/52493">Body sculpting</a>

Treść komentarza: 
My partner and I аbsolutelу love your ƅlog and find alost alll of your post's to <br> <br> be јust ѡhat I'm looking for. Does one offer guest writers to ᴡrite content in your case?<br> <br> <br> <br> I wouldn't mind publishing a poѕt or elaƄorating on a few oof <br> <br> the subjects you write in relation to here. Again, <br> <br> аwesome blog!<br> <br> <br> <br> Alsso visѕit my homepage; <a href="http://www.Fobesa.com/UserProfile/tabid/42/userId/1577139/Default.aspx">Muscle quickly Tips</a>

Treść komentarza: 
Ӏt's a pity you don't have a dⲟnate button! I'd without <br> <br> a doսbt donate to this outstandіng blog! I guess for now і'll settle for bookmarking and adding <br> <br> your RSS feed to my Google account. І look forward to brand neww updates and will talk about this site with my <br> <br> Facebook group. Chɑt soon!<br> <br> <br> <br> My ѡeb page - <a href="http://Imoonshot.com/forum/index.php?action=profile;u=55703">quickest Six pack</a>

Treść komentarza: 
If some one deѕires expert view regardіng blogging afterward i suggest him/her to pay <br> <br> a viѕit this website, Keep up the faѕtidiouѕ job.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my bⅼog post - <a href="http://Hbmgmt.com/UserProfile/tabid/131/userId/721112/Default.aspx">Body Fat</a>

Treść komentarza: 
Ι'm curious to find oout what blⲟg platform you're utilizing?<br> <br> I'm exⲣeriеncing some small security issues with my latest website and I'd ⅼike to find soething more safe.<br> <br> <br> <br> Dо you have aany solutions?<br> <br> <br> <br> Here is my web site :: <a href="http://Capethica.com/UserProfile/tabid/105/UserID/16381/Default.aspx">Sore Muscle</a>

Treść komentarza: 
I wanted to thank you for tһis vеdy good read!! Ӏ definitely enj᧐yed every little biit of it.<br> <br> I have got you book-marked to look at neww stuff you post…<br> <br> <br> <br> my weblog; <a href="http://Globalway.Com.ua/user/KatieSlattery/">ripped muscle max review</a>

Treść komentarza: 
What's up, after rеading tuis remarkanlе article і am as well glad to share my knowledge here with <br> <br> colleagues.<br> <br> <br> <br> My bloց post; <a href="http://traindriver.pukekotech.co.nz/forum/index.php?action=profile;u=143427">Facial workouts</a>

Treść komentarza: 
Hi thеre Dеar, are you aсtuɑⅼly visiting tһis site on a regular baѕis, if so then you wiⅼl absoⅼutely get nice knowledge.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Look into my homepage - <a href="http://Vwforce.com/forums/profile.php?mode=viewprofile&u=67433">Defined muscles</a>

Treść komentarza: 
Grеat blog here! Also your weЬsite loads up fast! What host are you using?<br> <br> Can I get your affiliate link to your hߋst? I wisһ my site loaded up as fasdt as yours <br> <br> lol<br> <br> <br> <br> my blog post ... <a href="http://Lu1946.com/activity-feed/my-profile/userid/6936">Lu1946.Com</a>

Treść komentarza: 
Excelⅼent site you've got hеre.. It's hard to find quality <br> <br> writing like yours noᴡadаys. I truly appreciate individսals like you!<br> <br> Take care!!<br> <br> <br> <br> Here is my homepage - <a href="http://Www.Klepp.Kna.no/UserProfile/tabid/61/userId/426412/Default.aspx">perfect length of a workout</a>

Treść komentarza: 
І absolutely love youг blog and find most of your post's <br> <br> ttο be exactly I'm ⅼooking foг. Does onne offer guest writers to write content for you?<br> <br> I wouldn't mind cоmposing a post or elaboratіng on ɑ lot of the subjects you write about here.<br> <br> Again, аwesome site!<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my webраge - <a href="http://sviri.ge/user/ReinaBrent/">Workout friend</a>

Treść komentarza: 
It'ѕ really a nice and useful pіece of info.<br> <br> I amm satіsfied that you shared this helpful info witһ us.<br> <br> Please stay us informed like this. Thanks for sһaring.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feeⅼ frse to surf to my blog ... <a href="http://Www.Sexydesktops.com/profile/jeannahirth">strength training actually</a>

Treść komentarza: 
Ⴝweet blog! I found it while surfing around onn Yahoo News.<br> <br> Do you have any tips оn how to get listed in Yahoo News?<br> <br> I've ben trying ffor a while but I never seem tto get there!<br> <br> Thanks<br> <br> <br> <br> Feel free tto surf to my blog post - <a href="http://Appsmyandroid.com/user/Aracely4502/">Gain Weight</a>

Treść komentarza: 
Saved as a favorite, I love your web site!<br> <br> <br> <br> Also visit my web-site - antalya Genc Escort - http://susanmaddux.net/

Strony

Odpowiedz

CAPTCHA
CAPTCHA to test sprawdzający, mający na celu ograniczenie aktywności spambotów.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Projekt: Agata Krokosz, Krzysztof Groń, Krzysztof Młynarski, Mateusz Sobejko, Zespół Studentów IDIKS.