Nietypowe dyscypliny olimpijskie.

Ponownie zapłonął  znicz olimpijski,tym razem w Rio de Janeiro.Przybywa dyscyplin coraz bardziej oryginalnych, warto jednak zajrzeć do archiwum igrzysk,gdzie w karty historii  wpisali się zwycięzcy dość dziwnych a nawet śmiesznych  sportów.                  
Strzelanie do żywych gołębii (zawody odbyły się tylko raz), okazało się sportem mało humanitarnym.
Zawody w pojedynkowaniu się.Przypominały obrazy z dzikiego zachodu,rywale stali na wprost siebie z pistoletami i wygrywał ten ,który trafił rywala w twarz.Używano naboii z wosku.

Pływanie synchroniczne- solo.Sprzeczne i wykluczające się wzajemnie już w nazwie "solo" i "synchroniczne" tzw.oksymoron. Zawodnik  poruszał się w wodzie w synchronizacji  z  muzyką brzmiącą z głośników.
Ciekawe jak słyszał dżwięki będąc pod wodą?  
Dryfowanie.Mało emocjonująca dyscyplina ,uczestnik z zanurzoną twarzą utrzymywał się jak najdłużej w bezruchu.

Przeciąganie liny lub wspinanie się po linie, dzisiaj bardziej  podwórkowe sporty.
Sport w dziełach sztuki,to również dyscyplina olimpijska,gdzie wręczano medale artystom malarzom ,rzeźbiarzom itp.
Z nieskończenie wielkiego zbioru ,wybrałam kilka ciekawostek. 
     W pierwszych igrzyskach nowożytnych udział brali jedynie mężczyźni,kobiety miały zakaz wstępu nawet na widownię.
     Na jednej z imprez nagrodami były, nie medale a jedynie  różne gadżety typu parasole, buty itp.
     Po raz pierwszy transmitowano w mediach Olimpiadę w Berlinie w 1936roku.
     W 1948 roku-w Londynie organizatorzy obawiali się o zapewnienie prowiantu, jedzenie było reglamentowane.Dobrym i skutecznym rozwiązaniem była wzajemna pomoc i tak np.Amerykanie-statkiem sprowadzili około 1000 ton mięsa  ,Duńczycy zapewnili wagon kurzych jaj,Czesi wodę mineralą,Holendrzy 100 ton owoców.
     Debiut igrzysk olimpijskich na kontynencie azjatyckim odbył się w Japonii  w Tokio i przeszedł do historii jako perfekcyjnie zorganizowany i przeprowadzony. Po raz pierwszy też oglądane były przez "cały świat",bowiem transmisje telewizyjne za pośrednictwem satelity trafiły do przeszło 600 mln. mieszkańców globu. 
    Jedną z olimpijskich niezwykłych  postaci  była 16-letnia Betty Robinson. Trafiła do ekipy USA po niespełna czterech miesiącach treningu, a mimo to wygrała bieg na 100 m. Trzy lata później Robinson miała wypadek
samolotowy, ciało jej przewieziono do kostnicy. i dopiero tam zorientowano się, że kobieta żyje. Po 7 tygodniach odzyskała przytomność, chodzić uczyła się od nowa przez 2 lata. Wróciła do sportu i po osimiu latach
na igrzyskach w Berliniew roku 1936 zdobyła swój drugi złoty medal w sztafecie 4x100 m. 
Sama nie zaliczam się do wiernej fanki sportu,kibicuję jedynie naszej Kadrze Narodowej , jednak z wielkim zainteresowaniem poszukiwałam   innych informacji o igrzyskach. Polecam.

1 comments

Treść komentarza: 
Człowiek taki durny czasami,nigdy się nie zastanawiałam nad powodem gestu Kozakiewicza.Teraz już wiem,z drugiej strony śmieszne zachowania organizatorów igrzysk w Moskwie.

Strony

Odpowiedz

CAPTCHA
CAPTCHA to test sprawdzający, mający na celu ograniczenie aktywności spambotów.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Projekt: Agata Krokosz, Krzysztof Groń, Krzysztof Młynarski, Mateusz Sobejko, Zespół Studentów IDIKS.