Nasze dzieci kochane

   

Próbuję sama sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie-  
  jakim prawem sąd za matkę decyduje, czy matka da sobie radę i czy potrafi sama wychować swoją córkę?
Reportaż opublikowany w TVP- Info w dniu 22.10, dotyczyŁ zwyczajnej kobiety, tyle że  (dla mnie bardzo istotne) poruszającej  się  na wózku. Mogłaby być sąsiadką każdego z nas.
  Trudno jest   dotrzeć do szczegółów sytuacji Pani Joanny,ale jestem w szoku, jak dzisiaj nasze prawo "chroni i pomaga" dorosłym niepełnosprawnym osobom.
Bohaterka programu została szczęśliwą mamą.Po narodzinach dziecka szpital sam wydał opinię, że matka nie poradzi sobie w opiece nad  dziewczynką. M.in. na tej podstawie oraz po wydaniu opinii przez ośrodek pomocy społecznej, sąd   rejonowy nakazał oddanie dziecka rodzinie zastępczej. (na jakiej podstawie?)
Dotarłam do oświadczenia Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Jego prezes tłumaczy, że pod   koniec września sąd zwrócił się do MOPS z prośbą o zorganizowanie całodobowej opieki dla pani  Joanny.
Nie otrzymał jednak odpowiedzi. Po kolejnej prośbie MOPS poinformował sąd, że nie ma   możliwości  zapewnienia kobiecie takiej pomocy. Wtedy sędzia wydała postanowienie, w którym jest   mowa o   umieszczeniu  dziecka w rodzinie zastępczej. Sąd uznał, że zachodzi potrzeba    natychmiastowej   interwencji z uwagi na  zagrożenie dobra dziecka. Sąd stwierdził, że w obecnej   sytuacji  zdrowie i życie  małoletniej jest poważnie zagrożone, albowiem zarówno matka dziecka, jak   i  pozostali domownicy nie są  w stanie samodzielnie i aktywnie sprawować opieki nad małoletnią. Zaznaczono, że w przypadku  zmiany okoliczności, sąd rozważy zmianę decyzji.Życie swoje a prawo swoje.

Przepisy mówią inaczej.Ratyfikowana przez Polskę konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych ,zobowiązuje kraj do niedyskryminowania osób z niepełnosprawnościami w pełnieniu przez nie funkcji rodzicielskich,czyli każda osoba z niepełnosprawnością, bez względu na jej rodzaj, ma takie samo prawo do realizacji się w roli  rodzica, jak każdy inny człowiek.Jednak do chwili obecnej w Polsce nie istnieje  odpowiedni system wsparcia rodzin osób z niepełnosprawnością – jedynym dostępnym dla sądu wyjściem było odebranie dziecka niepełnosprawnej matce.Pewnikiem jest to ,że w Polsce brakuje asystentów osobistych osób z niepełnosprawnością.
Mimo fizycznej niepełnosprawności matka otacza wielką miłością swoją 5-miesięczną córeczkę  i za nic w świecie nie chce oddawać jej do pogotowia rodzinnego.
Jeśli matka kocha i troszczy się o dziecko, to żaden sąd nie powinien go jej odbierać. Obowiązkiem państwa jest udzielanie w takich sytuacjach wsparcia, a nie straszenie odebraniem dziecka 
-to słowa  Ministra Sprawiedliwości.
             
Czy takim maluszkom, pomimo trudności z jakimi borykają się na co dzień ich rodzice, nie  będzie jednak lepiej z nimi, niż w domu dziecka czy pogotowiu opiekuńczym? Czy to nie miłość, więź   i poczucie bliskości jest najważniejsze, aby dziecko rozwijało się prawidłowo i było szczęśliwe?
 Czy mama na wózku jest gorsza od matki nadużywającej alkohol, której nie zabiera się dzieci, dopóki  nie stanie im się ewidentna krzywda, wymagająca interwencji policji i lekarzy?
Ponownie trochę przepisów.  W sytuacji, gdy rodzina jest zagrożona dysfunkcjami, niewydolna wychowawczo,powinna mieć zapewnioną   pomoc ze strony instytucji państwowych, ukierunkowaną na przezwyciężenie trudności  i usamodzielnienie, poprzez wskazanie sposobów wyjścia z kłopotów i odpowiednie wsparcie materialne  (Polityka prorodzinna państwa. Program, 2000, s. 32). Celem polityki prorodzinnej państwa z  punktu widzenia ochrony dobra dziecka, powinno być wspieranie i edukacja rodzin w celu nabycia przez nie umiejętności wychowawczych. Tylko wówczas bowiem będzie mogło ono pozostać w rodzinie.
Moim zdaniem pani Joanna dzięki nagłośnieniu w mediach otrzyma pomoc pod każdym względem.
Mało tego stała się wzorem dla każdego z nas,jak należy zwyciężać w boju z przepisami o miłość, bezpieczeństwo i szczęście najbliższych.

 

 
 
 

Odpowiedz

CAPTCHA
CAPTCHA to test sprawdzający, mający na celu ograniczenie aktywności spambotów.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Projekt: Agata Krokosz, Krzysztof Groń, Krzysztof Młynarski, Mateusz Sobejko, Zespół Studentów IDIKS.