Co osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może robić zimą?

 
Może robić wszystko, pod warunkiem, że będzie to robić w domu. Do głowy niech jej nie przychodzi wyjeżdżać gdziekolwiek! Dlaczego?
 
A dlatego, że zaśnieżone ulice i chodniki skutecznie jej to uniemożliwią. I nie dotyczy to jedynie chodników gdzieś na peryferiach miasta. Wręcz przeciwnie. Chodniki przy głównych ulicach też stanowią niezły tor przeszkód. Pchanie po zmarzniętym śniegu wózka inwalidzkiego jest nie lada wyczynem, czasami graniczącym z cudem. Bardzo często jedna osoba nie jest w stanie sobie z tym poradzić. O zgrozo nawet wyjazd na rehabilitację staje się problemem. Wydawać by się mogło, że teren przy przychodni, czy szpitalu powinien być odśnieżony, a i tu wcale nie jest lepiej. A przecież przychodzą tu ludzie schorowani, często starsi, wspierający się o lasce. Dla nich również chodzenie po oblodzonych, nieodśnieżonych chodnikach jest trudne i bywa, że niebezpieczne.
źródło: fakt.pl
 
Ludzie niepełnosprawni przez prawie 4 miesiące w roku muszą być uwięzieni w swoich domach.
Może osoby odpowiedzialne za odśnieżanie miasta i miejsc publicznych powinny obowiązkowo przez miesiąc zostać uwiązane do wózka inwalidzkiego, żeby zrozumieć jak ogromny jest to problem.
A może zorganizować dla urzędników nową dyscyplinę – obowiązkowy wyścig wokół urzędu na wózkach inwalidzkich, po zaśnieżonych chodnikach.

24 comments

Treść komentarza: 
Dobre propozycje. Mogą na pierwszy rzut oka wydawać się zabawne, żartobliwe, ale jestem, tak zupełnie serio - ZA. Nic tak dobrze nie działa, jak "wejście w czyjeś buty". Spojrzenie z perspektywy innego człowieka, w innej niż my sytuacji, w tym przypadku osoby niepełnosprawnej. To może zmienić ogląd sytuacji i być bodźcem do mądrego, racjonalnego działania. Po pierwsze - na świecie są nie tylko ludzie zdrowi, po drugie - czasem naprawdę niewiele potrzeba żeby ułatwić komuś życie, wystarczy z głową wykonywać swoje obowiązki. I tego życzę wszystkim urzędnikom. Może jeszcze przydałyby się szkolenie urzędników na temat tego, czym charakteryzuje się zima i na jakie miesiące w roku przypada, bo mam wrażenie, że odpowiedzialne za oczyszczanie ulic służby, nieustannie są zaskoczone i zdziwione faktem, że w styczniu, czy w lutym spadają z nieba białe płatki, zalegające na chodnikach przez długie tygodnie, miesiące, utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie ludzi poruszających się na wózkach, o kulach, o lasce.

Treść komentarza: 
FAJNA ODPOWIEDŹ I DAJE WIELE DO MYŚLENIA. BARDZO DZIĘKUJĘ ZA WPIS.

Treść komentarza: 
Ciekawy temat. Przyznam, że do tej pory nie rozważałam problemu zaśnieżonego chodnika w tych kategoriach. A przecież czasami tak nie wiele trzeba by na tę samą rzecz spojrzeć z innej perspektywy. Bardzo ciekawy temat.

Treść komentarza: 
Wydaje mi się, że pomysł "wejścia w czyjeś buty" byłby dobry także na większą, nie tylko "zimowo-urzędniczą" skalę. Niech większość ludzi zobaczy jak to jest poruszać się na wózku! Nie wiem czy w Polsce czy na świecie prowadzone są takie akcje społeczne, ale wydaje mi się, że dały by one do myślenia wielu ludziom. Chodzi mi o jakąś akcję, w której każdy mógłby spróbować jak radziłby sobie w codziennych sytuacjach poruszając się na wózku - taki "tor przeszkód". Może to podniosłoby świadomość ludzi dotyczącą trudności komunikacyjnych (np. zbyt wysokie krawężniki) jakie napotykają osoby na wózkach. Popularne są akcje dotyczące uzmysławiana dorosłym jak wygląda świat z perspektywy dziecka (jeżdżące mobilne centra, gdzie przedmioty mają wielkość taką, jak odczuwa je dziecko) - może taka akcja "świat z perspektywy niepełnosprawnych" też przyniosła by efekt?

Treść komentarza: 
Bardzo ciekawy temat. Warto na niego spojrzeć również z perspektywy osób pełnosprawnych, które tak często narzekają na brzydką pogodę, zaspy na chodnikach i mnóstwo innych drobiazgów związanych z zimą. Może gdyby ilość tych wszystkich naburmuszonych min, która szczególnie w okresie zimowym ulega kumulacji, rozchmurzyłaby się, wszystkim żyłoby się odrobinę lepiej?

Treść komentarza: 
DZIĘKUJĘ! ZAKŁADAM , ŻE JESTEŚ OSOBĄ PEŁNOSPRAWNĄ , INTERESUJE MNIE TWOJE OSOBISTE SPOJRZENIE , A MOŻE POMYSŁ NA POGODNE TWARZE W ZIMOWĄ I NIE TYLKO ŚNIEŻNĄ AURĘ .

Treść komentarza: 
SAMO ŻYCIE!!!!!

Treść komentarza: 
WIELKIE DZIĘKI. MAM TAKI POMYSŁ - MOŻE MNIE POPRZESZ - PRZEPROWADZENIA TERAZ, W ŚNIEGU , W CODZIENNYCH TRUDNOŚCIACH , PRÓBY EGZAMINU NA WÓZKACH OSÓB PEŁNOSPRAWNYCH M.IN ODPOWIEDZIALNYCH ZA STAN NASZYCH CHODNIKÓW. POMARZYĆ O TYM DOBRA RZECZ....

Treść komentarza: 
jeśli tylko człowiek niepełnosprawny jest w stanie poradzić sobie w trudną, zimową pogodę, to uważam, że jak najbardziej powinien opuszczać dom jaknajczęściej. Nie można całe życie siedzieć w domu ! :)

Treść komentarza: 
masz rację, zdecydowanie podzielam Twoje zdanie !! Dlaczego ludzie niepełnosprawni muszą mieć gorzej? Zasługują na to co każdy człowiek- odśnieżony chodnik!

Treść komentarza: 
powiem Ci, autorko, że nawet osoby pełnosprawne mają nieraz problem z dotarciem do miejsc docelowych, przy takim "odśnieżaniu", jakie czasem widać w Krakowie ;) przykładowo - droga na Ruczaj jest prawie nigdy nieodśnieżona i można sobie elegancko połamać nogi,a przy miasteczku AGH ostatnio widziałam, jak dziewczyna wywaliła się jak długa (w końcu nie każdy chodzi w grubych, płaskich śniegowcach;)). po przeczytaniu Twojego wpisu, przypomniał mi się on właśnie przy wspomnianej drodze na Ruczaj (chodnikiem! nie jakimś poboczem) i uświadomiłam sobie, że skoro mi jest trudno przejść, to przejechanie wózkiem jest absolutnie niemożliwe. nagłaśnianie problemu to podstawa:)

Treść komentarza: 
Człowiek nie zrozumie drugiego człowieka jeżeli nie poczuje tego samego na własnej skórze! Myślę ,że każdy urzędnik ,który jest odpowiedzialny za odśnieżanie miasta mógłby przejechać się na wózku-wystarczyłby jeden raz!!!Takie doświadczenie na pewno zmieniłoby poziom myślenia. Dobry pomysł Agato!

Treść komentarza: 
My ludzie zdrowi mamy problem z poruszaniem się po oblodzonych i zaśnieżonych chodnikach a co mają powiedzieć ludzie na wózkach i o kulach.A zima nas straszy powrotem.A co do urzędnika to myślę że powinien spróbować poruszać się po mieście każdą porą roku[wysokie krawężniki krótko palące się światła na przejściach itp.]powodzenia w pokonywaniu trudności

Treść komentarza: 
Masz racje. Uważam, ze ludzie niepełnosprawni są pominięci w życiu codziennym. Urzędnicy potrafią tylko przestrzegać przepisów, które nie zawsze maja cos wspólnego z życiem praktycznym osób niepełnosprawnych. Ich praca to jedynie papiery, które muszą się zgadzać .

Treść komentarza: 
Rozumiem cię w pełni. Ja rownież jestem osoba niepelnosprawna ale z innego tytułu. Mm duża wadę wzroku. Jako osoba niedowidzaca mam tez rożne bariery. Jedna z nich jest np. To, ze sama nie mogę tu z tobą podyskutowac bo na końcu muszę się zalogować co jest niemozliwe pomimo programu mówiącego, który posiadam. Nie czyt on loginu ( Captcha).W związku z tym muszę liczyć na pomoc osoby trzeciej a to powoduje , ze jusz nie czuje się samodzielna. Niby nic - mogło by się wydawać. Jednak to dużo. Przecież mogę nie chcieć aby mój mąż to czytał albo może go np. Wtedy nie być. Także wiem jak muszą irytowac cię twoje bariery a w Szczeulnosci takie, które stawia przed tobą osoba, która zle, bezmyślnie wykonuje swoja prace (odsniezanie). Jednakże wiem, ze musimy pokonywać te bariery a potem następne bo w ten sposób ciagle walczymy dla siebie i innych osób niepełnosprawnych o łatwiejsze życie. Pozdrawiam cię serdecznie - walczi nie podawaj się.

Treść komentarza: 
Wzruszający komentarz Gr.Tak się zastanawiam, czy my pełnosprawni potrafimy zrozumieć innych żyjących obok nas, dla których pokonanie niedostrzegalnej przez nas bariery wymaga nadludzkiego wysiłku. Pochylmy się nad tym i tam gdzie możemy wspierajmy innych. Przecież nie mamy gwarancji, że sprawność dana jest nam na zawsze.

Treść komentarza: 
Poruszam się samodzielnie na wózku inwalidzkim i kupiłem w tym roku tel. komórkowy i mam rachunek wat czy mogę go odliczyć w zeznaniu podatkowym PIT 37

Treść komentarza: 
Bardzo fajna strona, znalazłam tutaj mnóstwo fajnych materiałów które poszerzyły moją wiedzę. Fajnie że są w sieci takie strony. <a href=http;//jakirower.co.pl>Jaki rower kupić</a>

Treść komentarza: 
<a href="http://grupa-dom.pl">http://grupa-dom.pl</a> <a href="http://grupa-dom.pl">http://grupa-dom.pl</a>

Treść komentarza: 
Appoint a capable core committee that possibly consists of a campaign manager, <br> <br> campaign treasurer, speech write and public relations manager as well as <br> <br> a volunteer coordinator. Above all, a real live constituent is absolutely critical.<br> <br> All these resources will give you a fairly good idea as to what the concerns of the <br> <br> community are.<br> <br> <br> <br> Also visit my website ... <a href="http://travelservice.tips/category/foods-and-drinks">http://travelservice.tips</a>

Treść komentarza: 
This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me.<br> <br> Thank you!<br> <br> <br> <br> My site <a href="http://Horoscopotarotgratis.com/vidente-medium-de-nacimiento.html">tarot evolutivo</a>

Treść komentarza: 
I'm extremely inspired with your writing skills <br> <br> annd also with the layout on your blog. Is that this a paid topc orr did you customize it your self?<br> <br> <br> <br> Eiher way keep up the excellent quality writing, it is uncommon tto peer a nice <br> <br> blkog like this one these days..<br> <br> <br> <br> Chheck ouut my site: <a href="http://Horoscopotarotgratis.com/vidente-natural.html">videncia sin cartas</a>

Treść komentarza: 
What's up to all, how is everything, I think every one is gestting more from this website, and <br> <br> your views are gkod for neww people.<br> <br> <br> <br> Allso visitt my web-site: <a href="http://horoscopotarotgratis.com/vidente-medium.html">vidente del amor verdadero</a>

Treść komentarza: 
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and thhe rest of thee website is extremely good.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my homepage; iphone X kapakları - http://Www.baktit.info/iphone-x-tanitildi-yakinda-ulkemizde/

Strony

Odpowiedz

CAPTCHA
CAPTCHA to test sprawdzający, mający na celu ograniczenie aktywności spambotów.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Projekt: Agata Krokosz, Krzysztof Groń, Krzysztof Młynarski, Mateusz Sobejko, Zespół Studentów IDIKS.